Građani Sombora tokom maja i juna sve češće primećuju velikog insekta koji podseća na stršljena, što je kod mnogih izazvalo zabrinutost i strah. Međutim, iz JKP „Zelenilo“ objašnjavaju da je reč o mamutskoj osi (Megascolia maculata), vrsti koja nije agresivna i ne predstavlja opasnost za ljude.
Kako navode nadležni, mamutska osa poznata je po svojoj veličini, zbog čega često izaziva nelagodu kod građana. Ipak, stručnjaci ističu da ovaj insekt uglavnom izbegava kontakt sa čovekom i da nema razloga za paniku.
Ženke mamutske ose mogu dostići dužinu i do šest centimetara, dok su mužjaci nešto manji. Prepoznatljive su po žutoj glavi i žutim šarama na telu, zbog čega ih građani često mešaju sa stršljenovima.
Šta je mamutska osa i zašto se pojavljuje u Somboru?
Mamutske ose najčešće se mogu videti u blizini starih panjeva, trulog drveta i zelenih površina. Upravo na takvim mestima pronalaze larve tvrdokrilaca u koje polažu jaja, čime doprinose prirodnom smanjenju broja štetnih insekata.
Iz JKP „Zelenilo“ navode da je prisustvo ove vrste zapravo koristan pokazatelj očuvanja prirodnog ekosistema i biodiverziteta.
- nisu agresivne prema ljudima,
- pomažu u smanjenju broja štetnih insekata,
- učestvuju u oprašivanju biljaka,
- važan su deo prirodnog ekosistema.
Da li je mamutska osa opasna za ljude?
Nadležni ističu da mamutska osa ne napada ljude i da uglavnom izbegava kontakt sa čovekom. Iako njen izgled može delovati zastrašujuće zbog veličine i sličnosti sa stršljenom, stručnjaci naglašavaju da nema razloga za uništavanje ovih insekata.
Odrasle jedinke hrane se nektarom, zbog čega imaju značajnu ulogu u oprašivanju biljaka i očuvanju prirodne ravnoteže. Upravo zato stručnjaci apeluju na građane da ih ne uznemiravaju i ne uništavaju.
Građani često mešaju mamutsku osu sa stršljenom
Zbog velike veličine i karakterističnih žutih šara, mnogi građani na prvi pogled pomisle da je reč o stršljenu. Međutim, stručnjaci podsećaju da se mamutska osa ponaša znatno mirnije i da nije sklona napadima.
Iz JKP „Zelenilo“ poručuju da nema mesta panici i da građani treba da budu informisani o korisnim vrstama koje žive u prirodi. Edukacija i pravilno informisanje mogu pomoći da se izbegnu nepotreban strah i uništavanje korisnih insekata.
Ključne reči za interno linkovanje: mamutska osa, JKP Zelenilo, insekti u Somboru, stršljen, zaštita prirode, oprašivanje biljaka, biodiverzitet, ekologija.
Izvor: sombornjuz / Foto: JKP „Zelenilo“