Епидемиолошка ситуација у Западнобачком округу се погоршава, а према подацима сомборског Завода за јавно здравље на територији округа позитиван налаз на вирус Ковид-19 тренутно има 1.731 особа. Од тог броја у Апатину је њих 251, Кула има 349 заражених, Оџаци 389 а Сомбор тренутно има 742 ковид позитивне особе.
Због повећаног обима посла у Ковид амбуланти Дома здравља „Др Ђорђе Лазић“ тренутно раде четири медицинска тима, а радно време је продужено до 22 сата сваког радног дана и недељом.
У периоду од 10. до 18. јануара у сомборској Ковид амбуланти је прегледано је укупно 1.135 особа, што је рекордан број прегледа од почетка пандемије. Од тог броја на присуство вируса Ковид-19 тестирано је 1.057 пацијента, позитиван резултат имало је 576 људи, а у сомборску болницу упућено је 58 пацијената. У поменутом периоду тестирано је 45 деце и младих узраста од 7 до 18 година, од којих је њих 22 било позитивно. Поред тога, тестирано је и 22 деце узраста до 6 година, од којих је осам било позитивно.
Према речима др Здравка Хлодика, координатора за вакцинацију, број заражених у Сомбору је драстично повећан, а доминира омикрон сој вируса. Он напомиње да симптоми код млађих и здравих особа нису тешки, док код старијих особа са придруженим болестима могу да се јаве компликације.
На Вакциналном пункту који се налази у просторијама сомборског затвореног базена до сада је дато укупно 92.850 доза вакцина. Од тог броја првом дозом је вакцинисано 35.523 грађана, другом дозом 35.371, а трећу, односно бустер дозу је примило 21.956 особа. Дневно се на овом месту вакцинише између 100 и 130 људи.
У сомборском Дому здравља „Др Ђорђе Лазић“ траје и вакцинација против сезонског грипа, а до сада је дато укупно 4.610 вакцина. Према речима надлежних, сезонски грип је такође тренутно актуелан, па оболели пацијенти морају да се тестирају на корону, како би се утврдило о којем вирусу је реч.
Влада Србије усвојила је измене Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести ковид-19 по којој су заражени коронавирусом који се лече код куће обавезни да буду у изолацији седам дана, а после прегледа у ковид амбуланти изолација се прекида без тестирања. Изменом Уредбе прецизира се да се ова одредба односи на особе код којих је тестирањем утврђено присуство вируса, а код којих није утврђено присуство ниједног симптома или знака болести, односно код којих тежина болести не захтева лечење у болничким условима. Влада Србије је усвојила и закључак којим је цена ПЦР теста смањена са 9.000 на 6.000 динара, а цена антигенског са 3.500 на 1.800 динара.
Уредбом је утврђено да се запослени у здравственим установама и установама социјалне заштите тестирају ПЦР тестом након кућне изолације у трајању од 7 дана и враћају се на посао уколико је ПЦР резултат негативан. У случају позитивног резултата ПЦР теста, остају у изолацији до 10 дана када се изолација прекида без тестирања. Такође, на основу закључка Кризног штаба, измењена је и дужина трајања карантина за лица која су била у блиском контакту са особом оболелом од ковид-19. Мера карантина у кућним условима за све идентификоване блиске контакте ковид-19 случајева спроводи се у трајању од пет календарских дана од момента последњег контакта. Након истека пет дана, уколико у том периоду није дошло до појаве симптома и знакова болести ковид-19, карантин се прекида без тестирања.