KORINĐAŠI POSETILI GRADONAČELNIKA

KORINĐAŠI POSETILI GRADONAČELNIKA

Dan uoči Božića gradonačelnik Sombora Antinio Ratković tradicionalno je ugostio korinđaše. Dragi gosti, koji čuvaju jedan od najlepših božićnih narodnih običaja u ovom delu Bačke, ovom prilikom otpevali su stare pesme sa željama za zdravlje, mir i blagostanje.
Običaj korinđanja ima duboke korene u pravoslavnoj tradiciji i lokalnom nasleđu, a korinđaši su uglavnom deca i mladi koji na Badnje veče i sam Božić idu od kuće do kuće, noseći božićnu radost i čestitajući praznik domaćinima. Oni pevaju tradicionalne korinđaške pesme u kojima se najčešće slavi rođenje Isusa Hrista, požele se zdravlje, sreća, napredak i blagostanje domaćinstvu.
Gradonačelnik se zahvalio najdražim gostima na lepim željama i za uzvrat im je darovao prigodne poklončiće.
Naziv „korinđaši“ potiče od starih narodnih reči i običaja vezanih za darivanje. Domaćini korinđaše dočekuju sa radošću i daruju ih jabukama, orasima, slatkišima i suvim voćem, nekada i novčićima. Taj čin darivanja simbolizuje gostoprimstvo i zajedništvo, što su ključne vrednosti božićnih praznika.