SUTRA POČINJE SOMUS

SUTRA POČINJE SOMUS

Ovogodišnje izdanje Somborskih muzičkih svečanosti će biti održano od 28. do 31. oktobra.

Na otvaranju ovogodišnjeg jesenjeg Somus-a, publika će imati priliku da sluša dva premijerna izvođenja koncerata za neobični ansambl: klavir četvororučno i orkestar. Jedan od najuglednijih svetskih klavirskih dua, dan nakon beogradske srpske premijere izvešće koncerte Arnolda i Koželuha. Na sceni će im se pridružiti Kamerni orkestar Muzikon, novi umetnički multimedijalni sastav koji promoviše kvalitet i kreativnost sa posebnim osvrtom na originalnu promociju i emancipaciju svih aspekata koncertnog izvođaštva. Koncert će biti održan sutra, 28. oktobra u velikoj sali Gradske kuće od 20 časova.

Drugog dana manifestacije biće obeleženo deset godina od smrti Dušana Trbojevića, našeg proslavljenog pijaniste, profesora, osnivača Somborskih muzičkih večeri. Ovaj naš istaknuti pijanista, profesor, kompozitor i začetnik festivalskog života, ne samo u Somboru, nego i u mnogim sredinama u bivšoj Jugoslaviji, dao je ogroman doprinos promovisanju klasične muzike kroz svoje prosvetiteljsko delovanje. Na događaju koji će biti održan 29. oktobra od 17 časova u Svečanoj sali Kulturnog centra, uz promociju knjige Dušana Trbojevića “Moja muzička kazivanja”, u izdanju FMU i redakciji Dragana Šobajića, biće korišćeni video snimci iz arhive RTS-a i organizovana izložba fotografija i dokumentacije iz arhiva grada Sombora, vezanih za delovanje profesora Trbojevića u sklopu Somborskih muzičkih večeri. U programu će učestvovati prof. dr Gordana Karan, prof. dr Snežana Nikolajević, prof. dr Dubravka Jovičić, prof. dr um. Biljana Gorunović i glumac Radovan Miljanić. Istog dana od 20 časova u Gradskoj kući će biti održan koncert u čast Dušana Trbojevića.

Somus-ov matine koncert trećeg dana biće u znaku obeležavanja prošlogodišnjeg jubileja, 250 godina od rođenja L. v. Betovena. Profesionalci klavirskog dua, profesori Fakulteta Muzičke Umetnosti u Beogradu, Akademije Umetnosti iz Novog Sada i profesori muzičke škole “Petar Konjović” u Somboru, izvesće uvertiru Koriolan i Simfoniju br. 7 Ludviga van Betovena, za dva klavira u osam ruku i jedno iznenađenje. Koncert će biti održan 30. oktobra od 11 časova u Gradskoj kući. Istog dana od 18 časova, u Narodnom pozorištu Sombor će biti izvedena muzičko pozorišna predstava “Eks/odus radosti”. Predstava “Eks/odus radosti” je tragikomična slika naših malih sudbina, prividne slobode, ženskih prava i suštinskih međusobnih razlika.

U nedelju, 31. oktobra od 11 časova u Gradskoj kući će nastupiti Klavirski duo Serđo Markeđani i Marko Skjavo iz Italije. Ovogodišnji Somus će zatvoriti „Veče velikih solista“ a nastupiće Simon Trpčeski, klavir (Severna Makedonija), Jana Jovanović, sopran (Srbija) i Simonida Rodić, flauta (Srbija). Početak završnog kocerta zakazan je za 20 časova.

Detaljnije informacije o ovogodišnjem Somusu mogu se peonaći OVDE.