Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da 2035. godine vidi Srbiju kao članicu Evropske unije, sa izmenjenim i uspešnijim zdravstvenim sistemom, kao i potpuno drugačijim pristupom obrazovanju.
Na predstavljanju nacionalne strategije „Srbija 2030“, Vučić je rekao da se o reformama i neophodnim promenama u zemlji govori decenijama i da se danas, kada ljudi govore o reformama u obrazovanju, ne govori o nastavnom planu i programu i deci, već samo o povećanju plata, i istakao da danas imamo najveće plate u istoriji Srbije, u svakom sektoru. „Kada ljudi govore o reformi obrazovanja, ne govore o nastavnom planu i programu. Ne govore o našoj deci. Samo govore o tome ‘kada ćete mi ponovo povećati platu’. Danas imamo najveće plate u istoriji. Najveće plate u istoriji Srbije. U svakom sektoru“, rekao je Vučić.
On je izjavio da je danas najbolji život u srpskoj istoriji i istakao da danas, u poređenju sa 2012. godinom, građani Srbije troše 2,6 puta više novca u inostranstvu. „U suštini, to je mnogo više i mnogo više novca trošimo na luksuznijim mestima nego što je to bio slučaj ranije. Samo da vam kažem koliko se život u Srbiji promenio, koliko je bolji. Raduje me to. Još uvek nije dobro, ali moraćemo sami da se menjamo“, rekao je Vučić.
Govoreći o članstvu u EU, rekao je da vidi Srbiju kao članicu unije 2035. godine, ali da ne zna da li ćemo imati pravo glasa i komesare, ističući da za to moramo ubrzati naše reforme. „U poljoprivredi nismo u stanju da ispunimo ono što smo dali deset uspešnih studenata, završili bi za godinu dana. Za 20 godina nismo u stanju da isporučimo sa ne znam koliko ljudi imamo samo u tom sektoru, a da ne pominjemo sve ostale sektore. To mora da uključuje i vladavinu prava, a često nema veze sa vladavinom prava, ali morate da ispunite neke zadatke“, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, ponekad je smešno jer te traže za nešto što nigde ne postoji.
Srbija će ubrzati reforme na evropskom putu
Vučić je rekao da će Srbija ubrzati svoje reforme na evropskom putu, a da šta će se desiti ne zavisi samo od nas, već mnogo više od odluka drugih. Predstavljajući nacionalnu strategiju „Srbija 2030“, Vučić je rekao da je ključno pitanje gde vidimo Srbiju 2030. ili 2035. godine.
„I obično je naš odgovor uvek bio u prošlosti: bićemo članovi EU. Govoriću sasvim otvoreno i iskreno. Evropska unija u ovom trenutku, nažalost, nema dovoljan kapacitet da donese značajne strateške promene za sebe i to je bio jedan od razloga zašto sam rekao da je važno da što pre postanemo deo EU, barem u manjem obimu“, rekao je Vučić.
Dodao je da to ne znači da odustajemo od drugih ciljeva i punopravnog članstva, već da stvari gledamo na realan, praktičan, pragmatičan i pametan način – da budemo deo jedinstvenog tržišta, da nemamo granice, da za nas važe šengenska pravila.
„Ovo pomaže, olakšava stvari građanima, ne moramo imati pristup velikim sredstvima. Finansijski smo trenutno u dobroj poziciji. Veštačka inteligencija će nas ugroziti iz raznih razloga, osim divnih stvari koje će takođe doneti“, rekao je Vučić.
Naglasio je da se plaši da svi u Evropi, a ne samo države članice EU, nisu dovoljno dobri da vide šta se dešava oko nas. Kako je rekao, neposredno pre pada Zapadnog rimskog carstva, ne razumemo koliko brže drugi napreduju, ne razumemo šta se dešava na našim granicama, ne razumemo šta se nama dešava fundamentalno, strateški, od veštačke inteligencije do energetike, i bili smo zapanjeni kada su Kinezi napravili hibridna vozila koja su bila bolja od svih evropskih i američkih vozila.
Najvažniji cilj za našu zemlju je očuvanje mira i stabilnosti.
Predsednik Srbije je izjavio da živimo u vremenu početka velikih sukoba i naglasio da je najvažniji cilj za našu zemlju u narednih devet ili deset godina očuvanje mira i stabilnosti u zemlji i, uz mir i stabilnost, odbrana slobode i nezavisnosti Srbije.
„Jedina vrednost koju moramo da branimo, uz mir i stabilnost, jeste sloboda i nezavisnost naše zemlje. Moramo da trpimo provokacije od raznih faktora u regionu, da pokažemo ne kukavičluk, jer im je jasno da nismo kukavice, jasno im je da nismo slabiji od njih, ali moramo da pokažemo stratešku inteligenciju posvećenu miru, da zaštitimo naš narod, da zaštitimo naše ljudske resurse“, rekao je Vučić, predstavljajući nacionalnu strategiju „Srbija 2030“.
Naglasio je da moramo sačuvati stabilnost zbog života naše dece, odraslih. „Moramo ženama i majkama dati priliku da se raduju i da mogu da planiraju budućnost i da budu stub države, društva i porodice, kao što su uvek bile“, rekao je Vučić.
Navodeći da živimo u vremenu početka velikih sukoba, Vučić je podsetio da je govorio o sukobu na Bliskom istoku i u Iranu i pre nego što je počeo, ali da mu mnogi nisu verovali. „Ne verujući svom nedovoljnom znanju, svojim instinktima, mogli su biti ovi ili oni, svojim poznanstvima ili znanju stečenom od tih poznanstava, pokušao sam da sredim činjenice. Zahvaljujući tome što sam znao kako da sredim činjenice, lako sam predvideo šta će se desiti u Istočnoj Evropi, šta će se desiti u Iranu“, rekao je predsednik Srbije.
Vučić je naglasio da je ovo samo početak sukoba i naveo da će u njemu biti pauze, ali da je ovo ipak samo početak sukoba, i to ne samo na Bliskom istoku, već u celom svetu. „Amerikanci će uništiti svu iransku vojnu infrastrukturu, arhitekturu. Iranci su hrabri ljudi, boriće se uz očuvanje svog teritorijalnog integriteta, ovi problemi će se nastaviti, ali u nekom trenutku, biće jasno čija je moć dominantna, i moraće se postići neka vrsta primirja i uslovnog mira. I ovo je samo početak sukoba. Ne sa Iranom, već u celom svetu. Jer se širom sveta dešavaju tektonske promene u dušama ljudi koji neće tolerisati svoje predstavnike, niti bilo koga drugog, jer su nezadovoljni novim geopolitičkim položajem svoje zemlje“, rekao je Vučić.
Demografska politika je problem broj jedan u Srbiji, problem nije nedostatak novca
Vučić je izjavio da je demografska politika problem broj jedan naše zemlje i naglasio da se ne radi o novcu jer, kako je naveo, upravo tamo gde ima najviše novca ima najmanje dece.
Navodeći da su u beogradskim opštinama Vračar, Novi Beograd, Stari grad i Savski venac u decembru prosečne plate bile preko 1.700 evra, više od prosečne plate u Sloveniji i Hrvatskoj, Vučić je istakao da upravo u tim opštinama imamo najmanje dece.
„Na području te četiri opštine, gde smo najbogatiji, imamo najmanje dece i problem nije u ekonomiji, problem je u našoj svesti, problem je što treba da razumemo i da decu u budućnosti, sa svom ljubavlju koju imamo prema kućnim ljubimcima, stavimo pre kućnih ljubimaca, a ne obrnuto“, rekao je predsednik Vučić.
Aleksandar Vučić je najavio da će u narednom periodu biti izdvojeno oko 230 miliona evra za pronatalističku politiku. Na predstavljanju nacionalne strategije „Srbija 2030“, Vučić je rekao da ta sredstva uključuju i podršku majkama za kupovinu ili izgradnju stambene zgrade, garantne šeme za mlade, Fond za izdržavanje i drugo.
status roditelja-staratelja.
„Ovo pravo može ostvariti jedan od roditelja deteta sa teškim razvojnim smetnjama, koji: prvo, živi u zajedničkom domaćinstvu sa detetom, drugo, neposredno brine o detetu, treće, nije zaposlen, radno angažovan po bilo kom osnovu, upravo zbog potrebe stalne brige o detetu. Taj roditelj će primati mesečnu novčanu nadoknadu veću od minimalne zarade u Srbiji, plus plaćanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstveno osiguranje radi obezbeđivanja punog radnog veka i socijalne sigurnosti“, naveo je Vučić.
Prosečna plata u Srbiji biće 1.320 evra 2030. godine, a 1.700 evra 2035. godine.
Predsednik je rekao da će prosečna plata u Srbiji 2030. godine biti 1.320 evra, dok će iste godine prosečna penzija biti na nivou od 750 evra, a da bi prosečna plata trebalo da dostigne 1.700 evra 2035. godine.
Vučić je izjavio da su to podaci na nivou Republike, dok će na nivou Beograda prosek biti veći. Prema njegovim rečima, povećanje minimalne zarade iznosilo je 172 evra u 2012. godini, 551 evro u 2025. godini, a prema projekcijama za 2030. godinu biće 760 evra.
„Prosečna plata u 2012. godini bila je 366 evra, a u decembru 2025. godine bila je 1.057 evra. Prema našim procenama, prosečna plata će 2035. godine biti 1.700 evra, a 2030. godine će biti oko 1.320 evra“, rekao je Vučić.
Sada, kao i Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, dužine 105,4 kilometra, kao i „Smajli“ od Bačkog Brega preko Sombora, Vrbasa, Srbobrana, Novog Bečeja do Kikinde.
„To je ukupno 380 kilometara koji se trenutno grade, a planiramo da do 2035. godine izgradimo još 578 kilometara autoputeva. Dakle, sa ovih 622 kilometra koje smo izgradili u proteklih 12 godina i sa ovih 578 kilometara, postavili smo, proporcionalno veličini naše zemlje, sve rekorde, možda bi neka manja azijska zemlja mogla biti uspešnija proporcionalno u Jugoistočnoj Aziji, ali sigurno niko u Evropi nije ni blizu nama. Dakle, to je ukupno kada se saberu 622 i 578 kilometara koje smo izgradili i 380 koje gradimo, to je 1.580 kilometara koje smo izgradili i koje ćemo izgraditi. Za nekih 18, 19 godina, neverovatan rezultat“, rekao je Vučić.
Dodao je da se radovi izvode od Srbobrana do Kikinde, zatim Požega – Mačkat u dužini od 31 kilometar, Požega – Duga Poljana 75 kilometara, Duga Poljana – opština Sjenica, otvarajući put ka Boljarima, Crna Gora. Takođe je naveo da se autoput „Vožd Karađorđe“ radi u dve faze i dodao da je jedna od Čibutkovice kod Lazarevca do Aranđelovca, a druga od Malog Požarevca do Mladenovca i Aranđelovca, a od Aranđelovca se spušta preko Rače, Despotovca i dalje ka Boru.
Moramo donositi strateške odluke, prvi cilj je očuvanje mira i stabilnosti.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je na predstavljanju nacionalne strategije „Srbija 2030“ u Palati Srbija da živimo u vremenu najvećih i najbržih promena u čovečanstvu i da moramo donositi strateške odluke, brzo razmišljati i učiti, kao i menjati se, jer u suprotnom nećemo imati nikakvu šansu, ali da je prvi cilj očuvanje mira i stabilnosti u zemlji.
Vučić je rekao da će danas predstaviti 10 ili 11 važnih tačaka planova razvoja do 2030. i 2035. godine.
„Danas ću reći nešto drugačije nego obično i nemoguće je pisati, nemoguće je kreirati i sastaviti takvu prezentaciju u pisanoj formi zbog obilja podataka koji će vam biti dostupni, ali i zbog ogromnih promena koje se danas dešavaju u svetu. Prvo pitanje koje se postavlja pred nama je zašto dolazimo sa planovima razvoja Srbije do 2030. i 2035. godine“, rekao je Vučić.
Veliki deo ljudi, kako je naveo, pomisliće da se to radi zato što neko želi da vlada do te godine, ne shvatajući da pitanje strategije, planova i programa za razvoj jedne zemlje ne sme da zavisi isključivo od toga ko je na vlasti i da bez planova i programa nisi ništa i ne možeš ništa da uradiš.
„Plan i program napretka jedne zemlje je suština, temelj, osnova onoga na čemu zasnivate njen uspeh. To smo podelili na 10 ili 11 tačaka, koje ćemo danas predstaviti, što znači da nećemo predstaviti sve važne grane i neću o njima govoriti, to će raditi nosioci izvršne vlasti, odnosno Vlada Srbije u narednim danima, ali rekao bih i ljudi iz Privredne komore Srbije i svih ostalih institucija“, rekao je predsednik Vučić.
Razgovori su jedini način za rešavanje problema na Kosovu i Metohiji, osnažićemo naš narod na Kosovu i Metohiji
Predsednik Vučić je izjavio da Ustav Republike Srbije nedvosmisleno kaže da je Kosovo i Metohija autonomna pokrajina u sastavu Republike Srbije, kao i da je to zapisano u Povelji UN i u rezoluciji UN, i naglasio da se, što se tiče Kosova i Metohije, problemi mogu rešiti samo dijalogom.
Na predstavljanju nacionalne strategije „Srbija 2030“, Vučić je rekao da veći deo sveta to prepoznaje i poštuje, dok jedan deo sveta ne. „Jer su izvršili agresiju na Srbiju kako bi ostvarili svoje, u to vreme, lako ostvarive geopolitičke interese, a danas ste mogli da vidite njihove bezbrojne slabosti u ostvarivanju novih geopolitičkih interesa“, rekao je Vučić.
On je naglasio da, što se tiče KIM, razgovori su jedino rešenje. „Što se tiče Kosova i Metohije, jedini način za rešavanje problema jeste kroz razgovore. Ne želimo sukobe, ne želimo ratove. Razgovori, razgovori, razgovori. Nekada smo imali neke sa kojima, koliko god bilo teško, čak i ako je dolazilo do ivice fizičkog sukoba u tom procesu dijaloga, na kraju ste morali da sednete i rešite probleme. Danas, nemamo partnera sa kojim uopšte možemo da razgovaramo, njihova jedina želja je da proteraju Srbe sa njihovih vekovnih ognjišta i da ih isteraju iz Srbije“, naglasio je predsednik.
Jeste li čuli, jeste li primetili kakav je značaj imala sednica Saveta bezbednosti u vezi sa napadom na Iran? Niko vas nije čuo, dobio sam materijale i verujte mi, imao sam važnija posla nego da čitam obične političke tračeve i rasprave koje ne služe ničemu“, požalio se Vučić i ocenio da su UN izgubile autoritet.
Kako je naveo, nikoga nije briga šta ko misli, zakon najjačeg vlada svetom. „Zato ne smemo biti slabiji. Pridržavaćemo se međunarodnog prava jer smo nastradali uništavanjem međunarodnog prava i pokušajem otimanja 14 odsto naše teritorije, ali drugi se toga odavno ne pridržavaju i ono više ne postoji u svetu. Zato moramo biti jaki, moćni i spremni da se suprotstavimo“, naglasio je predsednik Vučić.
Prva fabrika humanoidnih robota biće otvorena u Srbiji najkasnije do septembra
Predsednik je izjavio da će se u narednom periodu najveći značaj pridavati veštačkoj inteligenciji i ulozi veštačke inteligencije, i da će prva fabrika humanoidnih robota u Srbiji biti otvorena u junu, ili najkasnije u septembru. Predstavljajući nacionalnu strategiju „Srbija 2030“, Vučić je rekao da će se oni proizvoditi u fabrici Kovnice novca.
On je naveo da se godišnje proda između šest i devet hiljada humanoidnih robota. „U Srbiji ćemo proizvesti 1.000 ovih humanoidnih robota za razne potrebe i za dvostruke namene, dvostruku upotrebu, i proizvešćemo 10.000 robotskih pasa ili robotskih pasa, šta god želite, takođe sa višestrukim namenama i višestrukom upotrebom“, rekao je Vučić.
Dodao je da je ponosan što je lično učestvovao u dovođenju fabrike „Mint“ u Loznicu, koja je danas, kako je istakao, četvrti najveći izvoznik iz Republike Srbije, i što će fabrika početi sa radom i u Šapcu.
Vučić je naglasio da ćemo postaviti određene sistemske stvari i da ćemo biti ispred zemalja u regionu, pre svega po pitanju veštačke inteligencije. „Srbiju 2030. i 2035. godine vidim kao zemlju koja napreduje, ne tako brzo kako bih želeo da napreduje i ne samo zbog nas ili nekih drugih na vlasti, već zato što nismo sposobni i nismo spremni da se sami potpuno promenimo i da pre nego što bilo kome drugom kažemo da se menja i pre nego što bilo kome drugom zatražim da se menja, to tražim od sebe. Moraćemo više da radimo i učimo“, naglasio je Vučić.
On je naglasio da se Srbija danas nalazi na 39. mestu u svetu po veštačkoj inteligenciji i spremnosti da prihvati sve što veštačka inteligencija donosi. „To je neverovatno za zemlju tako malu i još uvek nerazvijenu kao što je Srbija. Vidim zemlju kako prihvata veštačku inteligenciju, prihvata vezu između softvera i hardvera, između inteligencije i rada“, rekao je predsednik Vučić.
Dačić se oporavlja i biće pušten iz bolnice sledeće nedelje.
Aleksandar Vučić je obavestio da se potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dači oporavlja i dodao da će sledeće nedelje biti pušten iz bolnice.
Tokom predstavljanja nacionalne strategije „Srbija 2030“, govoreći o planovima u zdravstvu, Vučić je rekao da se šalio sa Dačićem koliko će ga koštati lečenje u inostranstvu.
„Šalio sam se sa Ivicom Dačićem, pošto je u sasvim dobrom stanju, oporavlja se i uskoro će, sledeće nedelje, biti pušten iz bolnice. Razgovarao sam sa njim i izračunao koliko bi ga koštalo lečenje u inostranstvu – pet godina njegove visoke plate, pet godina njegovog velikog rada, ne može da plati samo ovo vreme koje je sada proveo u bolnici“, rekao je Vučić.
Dodao je da je u Srbiji, nasuprot tome, lečenje besplatno i dostupno svim građanima. Dačić je u bolnici od 25. februara zbog teške upale pluća.
Nacionalna strategija „Srbija 2030“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavlja nacionalnu strategiju „Srbija 2030“.
Prezentaciji nacionalne strategije „Srbija 2030“ u Palati Srbija prisustvovali su predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, premijer Srbije prof. dr Đuro Macut, ministri u Vladi Srbije, guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović, kao i direktori javnih preduzeća.
Na prezentaciji je i humanoidni robot Luka, koga su nedavno u Beogradu predstavile kineske kompanije Agibot Invejšn i Mint.
Na početku je izvedena srpska himna.
Izvor: palanackevesti.rs